image

PeyamaKurd - ABD, Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiği günlerde Baltık ülkelerindeki varlığını arttırmak amacıyla savaş gemilerini bölgeye yönlendirdi. Açıklamaya göre ise, ABD Donanması'na ait 3 amfibi hücum gemisinin ve bir füze destroyerinin Litvanya, Letonya ve Estonya'ya ulaştığı ifade edildi.

Bölgedeki savaş gemilerine dair ABD Donanması'nın Avrupa ve Afrika basın servisinden yapılan açıklamaya göre 3 amfibi hücum gemisi ve bir füze destroyeri Litvanya, Letonya ve Estonya'ya ulaştığı kaydedildi.

ABD Donanmasının yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Wasp sınıfı çıkarma gemisi USS Kearsarge (LHD 3) Litvanya’nın Klaipeda kentine ulaştı, San Antonio sınıfı çıkarma gemisi USS Arlington (LPD 24) ve Whidbey Island sınıfı çıkarma gemisi USS Gunston Hall (LSD 44) Letonya'daki Riga Limanı'na girdi, Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Paul Ignatius (DDG 117) ise Estonya, Tallinn'e ulaştı."

"ABD bölgesel müttefiklere bağlılık gösteriyor"

Ayrıca açıklamanın devamında ise ABD 22. Deniz Piyadesi Seferi Birliği’nin gemilerinin Baltık ülkelerindeki varlığının ‘ABD'nin bölgesel müttefiklere ve ortaklara olan bağlılığını gösterdiğine’ dikkat çekilerek, ‘ABD Donanmasının Avrupa ve Afrika'da gerekli yerlerde ve zamanda esnek ve dinamik imkanlar sağlama yeteneğini vurguladığı’ belirtildi.