image

PeyamaKurd - ABD, Suriye'nin kuzeyindeki Haseke kentindeki DSG'ye 200 Tır daha silah gönderdiği bildirildi.

Söz konusu gönderilen silahlarla ilgili olarak Ankara’nın itirazlarına rağmen Washington Suriye'nin kuzeyindeki Haseke kentindeki DSG'ye 200 TIR daha silah yollandı. Bununla birlikte ABD şimdiye kadar DSG'ye 5000 TIR dolusu silah gönderdi.

Türkiye'nin PKK'nin Suriye kolu olarak gördüğü YPG'nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) ABD,  Ankara'nın itirazlarına rağmen silah sevkiyatı yapamaya devam ediyor.

Konuyla ilgili verilen bir kaynakta Al Masdar'in DSG içindeki aktivistlere dayandırdığı haberinde, ABD ordusu, Suriye'nin kuzeyindeki Haseke kentinde, DSG'ye yeni askeri sevkiyatı yapıldığı bilgisi verildi.

200 kamyon dolusu silah

Silah sevkiyatı ile ilgili olarak  Washington, 200 kamyon dolusu silah, askeri teçhizat ve mühimmatı Haseke'ye gönderdiği ifade edildi.

Gönderilen silahların ise ABD'nin Irak üzerinden Suriye'ye DSG güçleri ve Irak sınır muhafızları tarafından kontrol edilen Simalka sınır kapısından getirildiği vurgulandı. DSG kaynakları, kendilerine ulaşan silahları Haseke'nin güneyinde IŞİD'e karşı devam eden operasyonlarında kullanacaklarını dile getirdi.

Daha önce ABD, DSG'ye Haziran ayında da 250 tırla ağır silah ve zırhlı Hummer araçları göndermişti. Son sevkiyatla birlikte ABD şimdiye kadar DSG'ye en az 5000 TIR ağır silah sevkiyatı yaptığı söylendi.