image

PeyamaKurd -  ABD Dışişleri Bakanlığı Bölge Sözcüsü Hala Gharit, ABD’nin Suriye'deki Kürtlerin ulusal haklarına ilişkin tutumunu değerlendirdi.

 Gharit, ABD’nin Suriye'deki Kürtlerin ulusal haklarına ilişkin tutumunu, “Hâlen aynı siyasete sahibiz. Bölgedeki tüm ortaklarımızı desteklemeye devam edeceğiz” diyerek açıkladı.

“Suriye, Arap Birliği’ne dönmeyi hakketmiyor” diyen Hala Gharit, ABD’nin “Suriye ile normalleşmeyi reddeden tutumunun” açık olduğunu ve bu konuda bir tutum değişikliğinin söz konusu olmadığı aktardı.

Suriye halkının ekonomik ve siyasal açıdan birçok sorunla karşılaştığına dikkat çeken Sözcü Gharit, Suriye’deki durumun insan hakları açısından da sıkıntılı olduğunu vurguladı.

Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşünün mevcut sorunlar için çözüm olmadığını belirten ABD Dışişleri Bakanlığı Bölge Sözcüsü Hala Gharit, “Birçok dosyada olduğu gibi Suriye dosyasında da tüm Arap ülkeleriyle iş birliği yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Suriye meselesine siyasi bir çözüm bulunması ve mültecilerin güvenli koşullarda Suriye'ye dönüşü konusunda Arap ortaklarımızla ortak hedeflere sahibiz” diyen Hala Gharit bu hedeflere ulaşma yöntemlerinde farklılaştıklarına dikkat çekti.

“Bu rejim, halkına karşı kimyasal silah kullanan rejimdir”

Gharit, Beşad Esad yönetimine karşı eski tutumlarında bir değişiklik olmadığını kaydederek “Bu rejim, halkına karşı kimyasal silah kullanan rejimdir; bu rejim, halkına gönderilen insani yardımları çalan rejimdir. Bu nedenle politikalarımızda bir değişiklik olmadı” şeklinde konuştu.

Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşünün Rojava’daki Amerikan varlığını etkilemeyeceğini belirten Hala Gharit, “Amerikan güçlerinin Suriye’de bulunmasının tek amacı IŞİD’dir ve IŞİD’e karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. IŞİD'in Suriye'ye dönmesini engellemek için Arap ortaklarımız da aynı hedeflere sahip” ifadelerini kullandı.

“DSG’yi desteklemek konusundaki politikalarımızda bir değişiklik yok”

IŞİD’le mücadelede Demokratik Suriye Güçleri’ni (DSG) desteklemek konusundaki politikalarında bir değişiklik olmadığını vurgulayan Hala Gharit, şunları söyledi:

“Bu konuda bir değişiklik yok ve IŞİD’in ülkedeki varlığı devam ettiği sürece bu politikamızı sürdüreceğiz. Bu hedeflerimiz için Suriye’de hâlen DSG ile beraberiz, bu konuda herhangi bir değişiklik söz konusu değil.”

Hala Gharit, “Amerika, bölgelerinde öz yönetim çağrısı yapan Suriye'deki Kürtlerin ulusal haklarına nasıl bakıyor?” sorusuna ise şu yanıtı verdi?

“ABD’nin politikası değişmeyecek ve hâlen aynı siyasete sahibiz. Bölgedeki tüm ortaklarımızı desteklemeye devam edeceğiz.”