image

PeyamaKurd - Rojava’nın Haseke kentinden, Amude'ye doğru intikal eden bir Rus konvoyunun, M4 karayolunda bugün ABD ordusuna ait zırhlı araçlar tarafından engellendiği ve geçişine izin verilmediği kaydedildi. 

Bölgedeki yerel kaynakların aktardığına göre, Rus kuvvetlerinin yola çıkmasını önlemek için Amerikan kuvvetlerinin Rojava'daki uluslararası M4 karayoluna yerleşti. Söz konusu görüntülerde Amerikan güçleri (Haseke-Aamude arasındaki) Rus devriyesini petrol sahası alanlarından uzak tutmak için engelliyor. 

 Amude kırsalındaki ABD askerlerinin, Rus konvoyunun geçişine izin vermediği belirtiliyor. Bölgeden gelişmelere ilişkin net bir bilgi altarılmazken, ABD ve Rus güçlerinin arasındaki gerilimin giderek arttığı görülüyor. 

Geçtiğimiz günlerde de birçok kez karşı karşıya gelen iki güç, özellikle Rojava’da sık sık sürtüşme yaşıyor. Buna benzer bir olay da Perşembe günü Kamışlo’da yaşanmıştı. 

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Amerikan zırhlı araçları ile Rus zırhlı araçlarının Qamışlı’daki bir yol üzerinde kapıştığı görülmüştü. 


Bu haberi gördünüz mü?: VİDEO | ABD ve Rus zırhlı araçları Rojava’da kapıştı!