image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) askeri güçlerini Orta Doğu'dan çekme kararında Çin ve Rusya'nın etkili olduğu ileri sürüldü.

Pentagon'un, Rusya ve Çin'e karşı rekabete odaklanmak amacıyla Orta Doğu'dan çekildiği vurgulandı.

Pentagon Sözcüsü Jessica L. McNulty basına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

"Savunma Bakanı, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanına bu yaz bölgeden bazı güç ve yeteneklerin, özellikle de bazı hava savunma varlıklarının geri çekilmesi için talimat verdi. Bu karar, ev sahibi ülkelerle yakın koordinasyon içinde ve güvenlik yükümlülükleri yerine getirilerek alındı. Böylece acil bir durumda gelecekteki gereksinimlere hazır olmaları için yüksek talep ve düşük yoğunluğa sahip bazı varlıklar korunacak. Bakanlık, ilgili ortaklara saygı, operasyonel güvenlik ve yerlerin, hareketlerin veya zaman çizelgelerinin ifşa edilmemesi için net ayrıntılar vermeyecek.”

ABD'nin muharebe ve savunma teçhizatını ve yeteneklerini bölgeden çekme kararı, Pentagon'un Çin ve Rusya ile rekabete odaklanmak amacıyla ABD kuvvetlerinin dünya sahnesinde konuşlandırılmasına ilişkin incelemesini tamamlamadan önce geldi.

Söz konusu bu karar aynı zamanda Biden yönetiminin direktifleri doğrultusunda ABD güçlerinin Afganistan'dan çekilmesi ile eş zamanlı geldi.