image

PeyamaKurd - ABD-Japonya ve GüneyKore'den ortak işbirliği görüşmesi gerçekleştirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasına göre, Bakan Antony Blinken'ın, Endonezya'nın Bali kentinde Güney Kore ve Japonya'dan mevkidaşları ile üçlü toplantı düzenleyerek bölgesel ve küresel iş birliğini görüştüğü belirtildi.

Görüşmeye dair yazılı bir açıklamada bulunan ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Blinken'ın, Bali'de düzenlenen G-20 Bakanlar Toplantısı marjında Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi Yoshimasa ve Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin ile üçlü formatta bir araya geldiğini duyurdu.

Bakanlık Sözcüsü açıklamasında, görüşmenin ABD Başkanı Joe Biden'ın 29 Haziran'da Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile yaptığı üçlü görüşmenin devamı niteliğinde olduğunu vurguladı.

Çin ve Rusya'nın çıkardığı zorluklara değinildi!

Price açıklamasında, Bakanların, Hint-Pasifik ve küresel bağlamda üçlü iş birliğini geliştirme çabalarını ele aldığını belirterek toplantıda bölgesel barış, istikrar ve refahın artırılmasının konuşulduğunu belirtti.

Ayrıca görüşmeye dair Sözcü Price açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Bakanlar, Çin Halk Cumhuriyeti'nin ortaya çıkardığı zorluklarla ilgili görüşlerini paylaştılar. Görüşmede ayrıca Rusya'nın Ukrayna'ya karşı acımasız saldırgan savaşı ve Ukrayna halkını desteklemeye yönelik küresel çabalar da ele alındı."