image

PeyamaKurd - ABD, Çin ile rekabeti nedeniyle Hint-Pasifik'teki işbirliklerini geliştirme kapsamında Pasifik'teki Cook Adaları ve Niue'yi egemen ve bağımsız birer devlet olarak tanıyacak ve bu ülkelerle işbirliği yapma teklifleri kuracak.

ABD Başkanı Joe Biden'ın konu hakkında bilgi verildiği belirtildi. Biden açıklamada, Cook Adaları'nı ve Niue'yi egemen ve bağımsız devletler olarak tanıyacağını, iki ülkeyle birlikte kurulacağını duyurdu.

ABD'nin Cook Adaları ile 2. Dünya Savaşı'na dayanan uzun bir işbirliği geçmişi olduğunu belirten Biden, bu ülke ile ilişki kurmanın, yasa dışı ve kayda geçirilmeyen iklim değişikliğiyle mücadele, ekonomik büyüme, özgür ve açık bir imkanın değerlendirilmesinde bulunuldu.

Biden, Niue'nin Pasifik'te bölgesel sürdürülebilir kalkınması, güvenliği, deniz ve okyanusun korunması dahil "kritik ve tarayıcı bir rol" oynadığını ifade etti. ABD Başkanı Niue, iklim krizini birleştirmenin birleştirilmesiyle ekonomi gibi bölgelerdeki katkılara işaret etti.

ABD'nin, Pasifik Adaları Forumu (PIF) ve Pasifik Topluluğu ile yakın işbirliği içinde almayı planladığını kaydeden Biden, Pasifik'te aktif ve ilgili bir ortak olmak için attığı adımlardan bahsetti.

Biden, bu potansiyeli Pasifik Adaları'na yönelik ilk ulusal stratejiyi duyurduğuna, PIF'e büyükelçi atıldığına ve ilk ABD-Pasifik Adaları Zirvesi'ni gerçekleştirdiklerine dikkati çekti.