image

PeyamaKurd - Irak'taki ABD güçlerine yönelik gelişmelere ilişkin açıklamada bulunan ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, Irak’ta önümüzdeki aşamanın ABD askerlerinin azaltılması süreci olacağını ifade etti.

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller, Irak’ta terör örgütü IŞİD’e karşı zafer ilan edilişinin 3’üncü yıldönümünde açıklama yaparak, ülkenin IŞİD’ten kurtarılması için bedel ödeyenleri unutmayacaklarını belirtti.

Büyükelçi, terör örgütü IŞİD tarafından dost ve yakınları katledilenleri andıklarını dile getirerek, çok sayıda insanın infaz edildiğini ancak geleceğe ümitle baktıklarını vurguladı.

“Irak’ın sorumluluğu artacak, ABD ise güçlerini azaltacak” 

Matthew Tueller, ABD ve Uluslararası Koalisyon’un diğer ortaklarıyla birlikte IŞİD’i suç işleme imkanını azaltan Irak güçlerine teşekkür ettiğini belirterel, bunun IŞİD’in sürekli yenilgisi ve istikrarın sağlanması konusunda güven verdiğini kaydetti.

Açıklamasında Bağdat'taki görevlerinde yeni bir aşamaya geçeceklerini vurgulayan Tueller, ABD’nin ülkedeki güçlerini azaltacağını, Irak güçlerinin de IŞİD’le mücadelede daha fazla sorumluluk üstleneceğini bildirdi. 

Ayrıca Büyükelçi, Irak hükümetinin isteği doğrultusunda Uluslararası Koalisyon güçlerinin Irak güçlerine danışmanlık yapmaya ve destek olmaya devam edeceklerini belirterek, Irak’a istikrarın gelmesi hususunda ABD’nin Irak halkına bağlılığının devam edeceğini vurguladı.