image

PeyamaKurd - ABD, İsrail polisi ve Filistinliler arasında uzun süre yaşanan çatışma ve gerginliğin sebebi olan ABD Başkanı Donald Trump'ın Orşelim'i 6 Aralık 2017'de İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının ardından Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'ni bugün Orşelim''e taşıyor.

ABD Büyükelçiliği'ni Orşelim taşıma süreci ile ilgili Trump'ın danışmanı ve damadı Jared Kushner ile eşi Ivanka Trump, İsrail'e temaslarda bulunmak üzere Tel Aviv’e geldi. İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin ve Başbakan Binyamin Netanyahu'nun yanı sıra bakanlar ve siyasi parti liderleri de törende yer alacak.

ABD Büyükelçiliği açılışına yaklaşık bin davetlinin katılması bekleniyor. Elçiliğin açılış töreni için 32 ülkenin temsilci gönderdiği gelen bilgiler arasında. Kudüs’te güvenlik alarmının üst seviye çıkarılırken, Gazze sınırı kapatıldı. Tören alanına ve Kudüs’e geçişlere izin vermeyen İsrail polisi ve Filistinliler arasında zaman zaman gerginlikler yaşanıyor.

Bölge tamamen İsrail polisi tarafından kuşatma altına alındı. Büyükelçiliğin açılış töreni için İsrail binden fazla polisini görevlendirdi. Filistinlilerin, elçiliğin açılışına yönelik eylemde bulunması beklenirken, İsrail, bölgede güvenlik koridoru oluşturdu. Yeni Büyükelçilik binasının açılışı, İsrail'in 70'inci kuruluş yıldönümüne denk gelmesi için öne alınmıştı.