image

PeyamaKurd - ABD’de ilk kadın Başkan Yardımcısı seçilen Kamala Harris, Orta Doğu’ya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. “Orta Doğu’daki karmaşa ve belirsizliğe rağmen ABD’nin, İsrail’in güvenliğine verdiği destek çok sağlam olmalı” diyen Harris Hizbullah ve İran’a karşı, İsrail’in yanında duracaklarını ifade etti.

Joe Biden’in göreve gelmesinin ardından ABD yönetiminde birçok politika değişikliği de beraberinde geldi. Donald Trump’ın Orta Doğu politikası eleştiri konusuyken Harris’in yaptığı açıklamalar Joe Biden yönetiminin nasıl bir harita izleyeceğinin de sinyallerini verdi.

“İran’a karşı İsrail’in yanında durmalıyız”

Kamala Harris konuşmasında Tahran’a da değinerek, “İran, balistik füzeler fırlatmaya ve teröristlerin vekili Hizbullah'ı silahlandırıp finanse ederken biz de İsrail'in yanında durmalıyız. Hamas, İsrail'in güney sınırına roketler fırlatırsa, İsrail'in yanında olmalıyız” dedi.

Savunma ilişkilerinin her iki ülke için de kritik öneme sahip olduğuna vurgu yapan Kamala Harris, “Bundan dolayı Amerika Birleşik Devletleri'nin önümüzdeki on yıl içinde İsrail'e 38 milyar dolar askeri yardım sağlama taahhüdünü destekliyorum. İsrail'in bölgedeki niteliksel askeri üstünlüğünü korumaya tamamen kararlıyız” diye konuştu.

“Suriye ve IŞİD”

Suriye ve terör örgütü IŞİD’in faaliyetlerine yönelikte konuşan Harris sözlerini şöyle sürdürdü, “IŞİD ve Suriye'deki iç savaş bölgeyi istikrarsızlaştırıyor. Güvenlik tehdidi milyonlarca kişiyi yerinden etti. ABD olarak, savaştan ve terörden etkilenen milyonlarca kişiye, teröre karşı savaşan güvenli ülkelere destek olmalıyız.”