image

PeyamaKurd - ABD'li bir diplomat ele aldığı bir yazıda, Rusya'ya yakın olan NATO üyelerini öfke kustu.

Politico'ya yazan ABD’nin eski NATO Daimi Temsilcisi Ivo Daalder, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in NATO içinde sadece Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile değil, en az bir ülkenin daha lideri ile dostça ilişkilere sahip olduğunu ifade etti.

"Putin'e yakın yalnız Erdoğan değil"

Politico için bir yazı kaleme alan ABD’nin eski NATO Daimi Temsilcisi Ivo Daalder şu ifadelere yer verdi:

“Erdoğan, Putin ile dostane ilişkiler kuran tek NATO üyesi ülkenin lideri değil. Birkaç yıl önce istifa eden eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'yi veya şimdiki Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı hatırlamak yeterli."

Diplomat, Erdoğan'a öfke kustu!

Ivo Daalder yazısında Erdoğan’ı, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini aldığı için eleştirerek, “Lakin Erdoğan, NATO’nun hava savunma ağına entegre edilebilecek Batı teçhizatı yerine Rusya’dan gelişmiş hava savunma füzeleri satın alan tek NATO lideri” ifadesini kullandı.

Ayrıca ABD'li diplomat yazısında, Erdoğan’ın Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Tahran’da görüşmesine de öfke kusarak, Erdoğan’ı, Rusya’ya Ukrayna’daki özel askeri operasyondan dolayı yaptırım uygulamayı reddetmesinden dolayı da tepki gösterdi.