image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) bağlı Afganistan'daki birlikleri komuta eden General Austin Miller, ülkenin tarihindeki en uzun süren savaşını sembolik olarak sonlandıracak bir hareketle görevini sonlandırdı.

İngiliz haber ajansı Reuters'ın haberine göre, ABD birliklerinin Afganistan'daki misyonunu 31 Ağustos'ta resmi olarak sonlandırmasından önce Kâbil'de bir törenle görevini bırakan General Miller, ABD'nin Afganistan'da görev yapmış son dört yıldızlı generali oldu.

ABD birlikleri Afganistan'dan çekilme planlarının son aşamasına gelirken, saldırılarını sürdüren Taliban ise 20 yıllık savaş sürecindeki en büyük toprak kazanımlarını elde etmiş durumda.

Afganistan, Irak ve Suriye gibi sıcak bölgelerdeki ABD askeri birliklerini Florida'daki Merkez Komutanlığı'ndan yöneten ABD Amirali Kenneth McKenzie, ABD'nin Afgan güvenlik güçlerine gelecekte sağlayacağı desteği vurgulamak için Kâbil'e ziyaret gerçekleştirdi.

General McKenzie açıklamasında, "Kabul etmek gerekir ki, (işler) eskiden olduğundan çok daha farklı olacak. Bunu küçümsemeyeceğim" diyerek, "Ancak onları (Afgan güvenlik güçlerini) destekleyeceğiz" dedi.

McKenzie ayrıca, ABD'nin Taliban ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin hükümeti arasında barış anlaşması ile sonlandırmakta başarısız olduğu savaşı Taliban'ın "askeri bir çözümle" bitirmek istediği konusunda uyardı.