image

PeyamaKurd - ABD’nin Suriye’den çekilmesi gündemdeki yerini koruyor. IŞİD terör örgütünün tam olarak bitmediği ve Kürtlerin, hem IŞİD hem de Türkiye’nin saldırılarına maruz kalacağı eleştirileri de uluslararası kamuoyunda gün geçtikçe şiddetini arttırıyor. Rejim güçlerinin Menbiç’e yerleşmesi, İran’ın ve Rusya ve Türkiye’nin Kürtlere karşı paslaşmaları bölgenin ateş çemberine döneceğini açıkça ortaya koyuyor.

“Bölgeden ayrılırsak Kürtler katledilir”

ABD Başkanı Donald Trump'a yakın bir isim olarak bilinen ve ilk günden bu yana Kürtlerin yalnız bırakılmaması için yoğun baskı yapan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham

Trump ile öğle yemeğinde Suriye konusunu görüşerek, "Bölgeden ayrılırsak Kürtler katledilir" dedi.

Söz konusu yemekte Kürtler hakkındaki kaygısını belirten Graham, görüşmeden mutlu ayrıldığını açıklayarak, “Trump, tehlikenin farkında ABD askerlerini ani olarak geri çekmeyi yavaşlatmayı kabul etti" ifadelerini kullandı. Graham görüşmenin tam detayına inmezken hem bölge hem de Kürtlere yönelik yeni adımların sinyallerini verdi.

Graham, YPG'nin de gündeme geldiğini açıkladı ve Trump'ın, Türkiye ile YPG arasında bir çatışma yaşanmamasını sağlamak konusunda kararlı olduğunu da vurgulayarak Türkiye'ye bir "tampon bölge" güvencesi sağlanabileceğinin konuşulduğunu da açıkladı. 

Graham ayrıca, "Hiç kimse yokken Kürtler yanımızdaydı. Ve Başkan da onların içinde olduğu durumun farkında. Trump, Türkiye ile konuşacak ve onlara ihtiyaçları olan tampon bölgeyi alacakları konusunda güvence verecek. 

Şu dünyada son istediğimiz şey Kürtler ve Türkler arasında bir savaş. Bu durum IŞİD üzerindeki baskıyı azaltır ve daha da önemlisi İran bu durumun kazananı olur” dedi.

Senatör ayrıca, "Başkan Trump, beni iyi hissettirecek ve benim bilmediğim bazı şeyler anlattı" diye belirtti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun telefon görüşmesi yaptığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.