image

PeyamaKurd - ABD bir senatör, Türkiye'ye ilişkin bir değerlendirmesinde Türkiye'yi kızdıracak kararlar aldıklarını ifade etti. ABD'li Demokrat Senatör Chris Murphy, gündeme ilişkin konuları Yunanistan'da faaliyet yürüten Ta Nea gazetesine konuştu.

ABD'li Senatör Chris Murphy, Türkiye üzerine dikkat çekici değerlendirmeler yaparak, Türkiye'nin, NATO'da bulunmasının "hayati önem" taşıdığını dile getirdi.

Türkiye ile ilişkilerde çok dikkatli olunması gerektiğini belirten Chris Murphy, "Türkiye, zaman zaman bize bir ayağının NATO'da, bir ayağının da Kremlin'de olmasını istediği konusunda çok net mesajlar gönderiyor" ifadesini kullandı.

"Türkiye'yi kızdıracak kararlar aldık"

Senatör Murphy, ABD'nin, Suriye konusunda Türkiye'yi "kızdıracağı" kararlar aldığını dile getirerek şu sözlere yer verdi:

"Suriye'deki Kürt güçleriyle ittifak kurma kararımızın sonuçları oldu. Bazen verdiğimiz kararların nasıl bir sürtüşme sebebi olduğunu anlamıyoruz. ABD ile Türkiye arasındaki bölünmenin tek sorumlusu Ankara değil; ABD, son on yılda ilişkimizde sorunlara neden olan adımlar attı."

"Son 5 yılda Yunanistan ile daha yakın işbirliği kazandık"

Ayrıca ABD'li senatör açıklamasında, "Türkiye tarafından satın alınan Rus savunma sistemi (S-400) sürecini izlemeye devam edeceğiz, ancak Türkiye ile işlevsel ve kapsamlı bir savunma ilişkimizin olduğu bir noktaya geri dönmemizi istiyorum" değerlendirmelerde bulundu.

Ayrıca Yunanistan ile ilişkilere değinen Chris Murphy şu sözlere yer verdi:

"Son 5 yılda Yunanistan ile daha yakın işbirliği kazandık. Türkiye ile güçlü ilişkilerimizi sürdüreceğiz. Yunanistan ile Türkiye arasında mevcut ve gelecekteki olası gerilimleri yatıştırmak için bir aracı olarak hareket edebileceğimizi umuyoruz, zor durumdayız."