image

PeyamaKurd - ABD BaşkanI Joe Biden'a mektup yollayan  ABD'de Cumhuriyetçi senatörler, yönetimin İran ile 2015 nükleer anlaşmasına geri dönme ve İran'a yönelik yaptırımların kaldırılması yönündeki adımlarına tepki gösterdi.

Viyana'da yapılan İran ile nükleer anlaşma görüşmelerine ABD'nin dolaylı olarak katılması üzerine Senato'daki Cumhuriyetçi isimlerden tepki geldi.

Trump'ın partisinden Cumhuriyetçi senatörlerin Biden'a gönderdikleri mektupta, İran ile 2015'te varılan nükleer anlaşmanın "başarısız" olduğu ve İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasının İran'a yönelik baskının kalkması anlamına geldiğine dikkat çekildi.

Senatörler bu mektupta, "İran, ABD'nin ve müttefiklerinin güvenliğini baltalamayı sürdürürken bu ülke ile başarısız olan nükleer anlaşmaya geri dönülmesi ya da İran rejimine tek taraflı imtiyazları veren herhangi bir anlaşmaya karşıyız" sözlerine yer verdi.

Ayrıca mektupta, ABD eski Başkanı Donald Trump yönetiminin İran'a karşı "maksimum baskı" politikasını benimsediği ve İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmaması gerektiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Şu anda İran'a karşı uygulanan yaptırımlar, Biden yönetimine İran üzerinde çok büyük oranda baskı imkanı sağlamaktadır. Bu yaptırımlar, İran'ın istikrarı bozucu davranışlarına karşı her açıdan araç olarak kullanılabilir."