image

PeyamaKurd - Kanada’da Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'na katılan Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD askerlerinin YPG ile çekilen fotoğraflarına ilişkin olarak, "ABD’den söz verdiği gibi terör örgütü YPG ile işbirliğini kesmesini bekliyoruz" sözlerine yer verdi.

Forumun açılış oturumuna katılan Hulusi Akar, ilk oturumun ardından ABD'li senatörlerle bir araya gelerek YPG’yi gündeme aldı.

ABD’li senatörlerle görüşme yapan Akar, ABD askerleri ve terör örgütü YPG üyelerinin bir arada oldukları görüntüleri anımsattı.

Akar görüşmedeki konuşmalarında, "Bu fotoğraflar medyamızda geniş yer bulmuş ve halkımızda rahatsızlık yaratmıştır. Halkımızın gözündeki Amerika ve Amerikan ordusunun imajına zarar vermiştir. ABD'den söz verdiği gibi terör örgütü YPG ile olan iş birliğini kesmesini bekliyoruz. IŞİD terör örgütü de büyük oranda etkisiz hale getirilmesine rağmen ABD'nin YPG'ye kamyonlarla ve uçaklarla silah ve mühimmat vermesini kabul etmemiz mümkün değil. Güney sınırımızda bir terör koridoru oluşmasına hiçbir zaman müsaade etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.