image

PeyamaKurd - Ukrayna ve Rusya savaşı ile tahıl ihracatı süreci devam ederken, ABD'den Ukrayna ile ilgili kritik bir açıklama geldi. ABD Deniz Piyade Kuvvetleri’nin eski istihbarat subayı Scott Ritter, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'in siyasi kariyerinin sona yaklaştığını ileri sürdü.

Ukrayna yönetimi ile ilgili iddialarda bulunan ABD ordusunun Deniz Piyade Gücü’nde (Marine Forces) uzun süre istihbarat subaylığı yapan Scott Ritter, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in siyasi kariyerinin sona yaklaştığını, yakında Ukrayna’da bir darbe gerçekleşebileceğini vurguladı.

ABD'li eski istihbaratçı, Judging Freedom YouTube kanalına yaptığı değerlendirmede, “Zelenskiy, ya Ukrayna'yı terk etmek zorunda kalacak ya da kendisine artık güvenmeyen kendi vatandaşlarının eliyle ölecek” ifadesini kullandı.

"Ukrayna'da bir darbe gerçekleşebilir"

Açıklamalarında on binlerce sivilin ölümünden Ukrayna Devlet Başkanı'nın sorumlu olduğunu belirten Ritter, batılı liderlerin Zelenskiy’ye olan inancını yitirdiğini ve giderek Kiev'e yardım etmeyi reddettiğini belirtti.

Ayrıca açıkalamsında, “Ukrayna Devlet Başkanı’nın prestijinin giderek düşmesi nedeniyle, onun iktidarda kalmasının artık bir anlamı yok" diyen Ritter, yakında Ukrayna'da bir darbe gerçekleşebileceğine ileri sürdü.