image

PeyamaKurd - Doğu Avrupa'ya gönderilen askeri güçlerle ilgili açıklamada bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD'nin Almanya, Polonya ve Romanya'ya ilave asker gönderme kararını memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, konuyla ilgili açıklamasında, ABD'nin asker göndermesinin NATO'nun caydırıcılığını ve savunmasını güçlendireceğini ifade etti.

Stoltenberg, ABD'nin NATO Mukabele Kuvvetinde 8 bin 500 askeri ve Akdeniz'de NATO komutası altında "USS Harry S. Truman" uçak gemisinin bulunduğunu hatırlatarak, diğer müttefik ülkelerin de NATO'nun kara, deniz ve hava kuvvetlerine katkı sağladığını vurguladı.

Açıklamasında, "NATO Mukabele Kuvvetinin hazırlığını yükselttik ve ittifakın güneydoğusuna ilave muharip birlikler göndermeyi değerlendiriyoruz" diyen Stoltenberg, "Sevkiyatlarımız savunma amaçlı ve orantılıdır" dedi.

Ayrıca açıklamasında Kuzey Amerika ve Avrupa'nın NATO bünyesinde birlikte durduğunu belirten Stoltenberg, ortak caydırıcılık ve savunmayı güçlü tutmaya kararlı olduğunu kaydetti.