image

PeyamaKurd- ABD'nin, Rojava’da DSG'nin elinde bulunan yerlerde (Türkiye sınırında kuracağı gözlem noktalarında) YPG savaşçılarının da görev alacağı belirtildi.

ABD'nin, Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) yönetiminde bulunan Türkiye sınırındaki her kente 5 gözlem noktası kurulacağı öğrenilirken,

YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, ABD'nin kuracağı gözlem noktalarında ABD askeriyle beraber YPG'nin de görev yapacağını dile getirdi.

DSG'nin siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yöneticisi Gelo İsa konuya ilişkin ise, “ABD'nin kendilerini sadece karadan değil, havadan da koruyacaklarını” ifade etti.

DSG kaynaklarının bilgilerine göre, Kobanê'de 5, Tel Abyad'da 5 ve diğer her bir kentte 5 adet olmak üzere gözlem noktalarının Menbiç'ten Derik kenti sınırına kadar kurulacağı öğrenildi.

Gözlem noktaları Türkiye sınırında yer alan Kobanê, Tel Abyad, Resulayn, Qamışlo, Amûde, Tirbê Spî ve Derik kenti sınırları içerisinde kurulacak. Gözlem noktalarının dışında ABD askerleri de DSG savaşçıları ile beraber zırhlı araçlarla ortak devriye faaliyetler yürütecek.

Gelo İsa ayrıca, ABD bu hamlesiyle Rojava’yı korumak istiyor. Türkiye bunu istemiyordu ama mecburen buna razı olacak.

Türkiye daha önce kendisi saldırıya uğradığını belirtiyordu fakat bu gözlem noktaları saldırının kim tarafından yapıldığını ortaya çıkaracak.

Türkiye ve hiçbir ülkenin uçağı, ABD'den habersiz Rojava üzerinde uçuş gerçekleştiremez” dedi.