image

PeyamaKurd - ABD'nin Orta Doğu'daki askeri güç kullanımının sınırlandırılmasını isteyen ABD'li Demokrat Senatör Tim Kaine ile Cumhuriyetçi Senatör Todd Young, konuyla ilgili tasarıyı Senatoya sundu.

1991 ve 2002 tarihli "ABD'nin Orta Doğu'da askeri güç kullanmasına izin veren" iki yasanın iptal edilmesini ön gören bir tasarı ABD'li iki senatör tarafından hazırlandı.

Tasarı ile ilgili yazılı açıklamada bulunan Kaine şu ifadelere yer verdi:

"Geçen hafta Suriye'de yapılan hava saldırısı, yürütme erkinin savaş güçlerini artırmak istediğini gösteriyor. Kongre, yeni bir askeri eyleme onay vermemekle kalmalı, aynı zamanda artık gerekli olmayan savaş yetkilerini de kaldırmalıdır."

"Savaş Yetkileri Yasası" yeniden güncellensin çağrısı!

ABD'li senatör açıklamasında, Joe Biden yönetiminin geçen hafta Suriye'de İran destekli milislere yönelik hava saldırısının Kongreye haber verilmeden yapılmasından duyduğu rahatsızlığı ifade etti.

Ayrıca açıkalmasında 1991 ve 2002'deki askeri güç kullanımı yetkilerinin artık bugünkü koşullarla örtüşmediğini kaydeden Kaine, 1974 tarihli Savaş Yetkileri Yasasının da güncellenmesini amaçladığını belirtti.