image

PeyamaKurd - ABD'nin Suriye'den çekildikten sonra 'barışı koruma' göreviyle yaklaşık 200 askeri bir süre daha bu ülkede tutma kararı almasını yorumlayan Rus askeri uzman Batyuk, bunun Washington'un YPG'ye desteğinin süreceği anlamına geldiğini ifade etti.

Rusya Bilimler Akademisi Askeri-Siyasi Araştırmalar Merkezi Başkanı Vladimir Batyuk Sputnik’e verdiği demeçte, "ABD'nin açıklamasında belirtilen asker sayısı kendi başına son derece sembolik bir değer taşıyabilir. Diğer taraftan bu çok önemli bir siyasi hamledir. Zira böylece Suriyeli Kürtlere onları kaderin eline bırakmayacakları mesajını veriyorlar" dedi.

‘Yakınlaşma ABD’yi rahatsız ediyor’

Açıklamanın zamanlamasının Washington tarafından tesadüfen seçilmediğini ve Kürtlerle Şam arasında devam eden müzakere sürecine göre belirlendiğini kaydeden Batyuk, "Kürt-Şam diyaloğunun başarılı olması, ABD'nin Suriye'deki planlarını gerçekleştirmesini önemli ölçüde etkileyecek. Son dönemde Kürtler ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında bir yakınlaşma görüldü ve bu, Washington'u son derece rahatsız ediyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki telefon görüşmesinden kısa süre sonra ABD'nin Suriye'den çekilme süreciyle ilgili yazılı açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, "Yaklaşık 200 askerlik barışı koruma görevli küçük bir grup Suriye'de bir süre daha kalacak" demişti.