image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD ve NATO ile cepheleşmenin silahlı çatışmaya gebe olduğunu belirterek bu durumun Rusya'nın çıkarına olmadığını dile getirdi.

Açıklamasında ABD'nin nükleer silah kullanma eşiğini kasıtlı olarak düşürdüğünü belirten Rus diplomat, "ABD yönetimini Rusya'yla doğrudan askeri çatışmaya yol açabilecek durumdan kaçınmaya çağırıyoruz" ifadesini kullandı.

Sergey Ryabkov, Karayip Krizi'nin 60. yıldönümü vesilesiyle Moskova'da düzenlenen uluslararası forumda yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

"Silahlı çatışmaya gebe olan ABD ve NATO'yla açık cepheleşme, Rusya'nın çıkarına değil. ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin de Ukrayna'daki çatışmayı kontrolsüz şekilde tırmandırmanın tehlikesinin farkında olduğunu umuyoruz."

Ayrıca Rus diplomat açıklamasında, ABD'nin nükleer silah kullanma eşiğini kasıtlı olarak düşürdüğünü ve böylece Rusya'nın ulusal güvenliğine yönelik tehditleri artırdığını kaydederek, ABD'nin B61-12 tipi yeni nükleer bombayı hem ordunun kullanımına sunduğuna hem de Avrupa'ya konuşlandırdığına, ayrıca nükleer kapasiteli Trident-2 denizaltı balistik füzelerini kullanmaya başladığına vurgu yaptı.