image

PeyamaKurd - 6 Ocak tarihinde gerçekleşen Kongre baskınında, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ofisinden çalınan diz üstü bilgisayarın, Rus istihbaratına satılmış olabileceği iddia edildi.

Söz konusu iddia ile ilgili olarak açıklama yapan Federal Soruşturma Dairesi (FBI), iddialar çerçevesinde araştırmalara devam ettiklerini yazılı bir açıklamayla duyurdu.

FBI açılan dava kapsamında verilen yazılı ifadede, Pennsylvanialı Riley June Williams adlı kadını, 6 Ocak günü Kongre binasına yasadışı şekilde girmek ve içeridekileri Nancy Pelosi’nin ofisine yönlendirmekle suçluyor.

Mahkemeye iletilen yazılı ifadede, ihbarın, FBI’ın Williams’ın eski erkek arkadaşı olduğunu söyleyen bir kişiden geldiği belirtildi.

Bu kişi, Williams’ın diz üstü bilgisayarı ya da hafıza diskini Rusya’daki bir arkadaşına satmayı amaçladığını ve bu kişinin de daha sonra cihazı Rusya’nın yabancı istihbarat servisi olan SVR’ye satmayı planladığını iddia etti.

İhbarda bulunan kişiye göre cihazın Rusya’ya iletilmesi planı, bilinmeyen sebeplerden dolayı hayat geçirilemedi.

FBI’dan yapılan açıklamada, Williams’ın Pennsylvania’da annesiyle birlikte yaşadığı belirtilen adreste artık bulunmadığı, telefon numarasının artık geçerli olmadığı ve sosyal medya hesaplarını da kapattığı belirtildi.