image

PeyamaKurd - Rojava’nın Haseke ve Deyr ez Zor bölgelerine Suriye Demokratik Güçleri (DSG) kontrolündeki petrol kuyularına doğru giden ABD güçlerine ait askeri ve lojistik ekipmanla yüklü kamyon konvoyu Kürdistan Bölgesi'nden Rojava’ya ulaştı. 

Askeri sevkiyata ilişkin SANA’nın aktardığına göre askeri ve lojistik ekipman yüklü toplam 75 kamyondan oluşan yeni bir ABD konvoyu, Haseke ve Deyr ez Zor kırsalında bulunan petrol sahalarındaki kontrol noktalarını güçlendirmek için Rojava topraklarına giriş yaptı. 

Askeri ve lojistik ağırlıklı olan sevkiyatta zırhlı araç, mühimmat ve lojistik takviye yüklü 75 kamyonluk ABD konvoyu Kürdistan Bölgesi'nden Haseke ve Deyr ez Zor petrol sahalarına giden Semelka'nın nehir geçişi yoluna dün giriş yapmıştı. 

Öte yandan daha önce ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz aylarda bölgeden askerlerini çekeceğini ama “Petrolü tutacağını” söylemişti. Trump, 2019 Kasım ayında yaptığı açıklamada “Askerlerimizi eve döndürmek istiyoruz ama askerleri bıraktık çünkü petrolü tutuyoruz, petrolü severim, petrolü tutuyoruz...” sözlerini kullanmıştı.