image

PeyamaKurd- Rojava’dan asker çekme konusunda kararsızlık yaşayan ABD, bölgede artan Rusya, İran ve Türkiye etkisinin ardından tutum değiştirerek Deyrezzor’daki petrol bölgelerini gerekçe göstererek tekrar Rojava ve petrol bölgesi olan Deyrezzor’a yerleşme kararı aldı.

Bölgedeki etkin istihbarat kaynaklarını ve uluslararası önemde petrol alanlarını Rusya ve İran’a kaptırdığı yönünde tedirginlik yaşadığı bildirilen ABD Savunma Bakanlığı’nın Başkan Trump’a sunduğu Deyrezzor’daki petrol bölgelerinin güvenliğinin sağlanması planını onayladığı bildirildi.

Onaylanan planın bundan bir süre önce ABD Başkanı Trump'ın bölgeden asker çekme kararının yanlış olduğuna inanan ABD içindeki askeri bürokrasinin bir zaferi olduğu yönünde fikir birliği var.

Associated Press (AP) haber ajansının üst düzey ABD’li Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı habere göre Deyrezzor’daki petrol bölgelerinin güvenliğinin sağlanması planı kapsamında Trump’ın yüzlerce ABD askerinin Hesekê ile Deyr ez Zor arasındaki bölgeye yerleştirilmesini kabul ettiği iddia edildi.

Trump'ın Yanlış Kararını, ABD Savunma Bürokrasisi Toparlamaya Çalışıyor

ABD askerlerinin yerleştirilmesi planlanan bölgenin, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) denetimindeki Hesekê’nin güneyi ile Irak sınırı yakınındaki Deyrezzor arasındaki 150 kilometrelik alan olması bekleniyor.

Plan doğrultusunda hazırlıkların başladığı ve önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi beklenen plan doğrultusunda; 800 kadar ABD askeri Hesekê ve Deyrezzor arasındaki bölgede kalması planlanıyor.

Plan üzerinde ayrıntıların halen netleşmediğini belirten askeri yetkililer, AP’ye yaptıkları açıklamada Trump'ın bu kararının askeri yöneticilerin Suriye'de kalma konusundaki baskılarının bir zaferi olduğu belirtiliyor.