image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) bağlı üst düzey bir askeri yetkili, Rus ordusunun Ukrayna'daki varlığını arttırdığını belirtti. Yetkili açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusuna on binlerce yeni asker getirdiğini ancak cephe hattına getirilen bu yeni birliklerin de teçhizat ve eğitim bakımından yetersiz olduğunu dile getirdi.

Bakanlıkta basın mensuplarına Ukrayna-Rusya savaşı üzerine bilgilendirmede bulunan Pentagon yetkilisi, Ukrayna ordusunun ülkenin doğusunda Rusya’nın kontrolündeki Kreminna kasabasına yönelik karşı saldırı başlattığını ve az ilerleme kaydettiğini vurguladı.

Açıklamalarında Rusya’nın da Bahmut kasabasının yakınındaki yerleri almaya çalıştığını ve bölgede çatışmaların devam ettiğini belirten yetkili, Rusya’nın ağır kayıplar verdiğini belirterek, Rus ordusunun hafta sonu cephe hattına on binlerce ek asker getirdiği vurguladı.

Ayrıca askeri yetkili açıklamasının devamında ise şu sözlere yer verdi:

“Birlikleri güçlendirme, kaybedilenlerin yerini doldurma bakımından bu sayı oldukça yüksek olmasına rağmen, bu kuvvetlerin eğitimlerinde önemli bir iyileştirme yok. Eğitim ve teçhizat bakımından yetersizler, aceleyle savaşa gönderilmişler.”