image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığması ve bu konudaki açıklamalarını değerlendiren Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, "Rusya'ya kavgacı söylemleri konusundaki endişelerimizi net şekilde ilettik" değerlendirmesinde bulundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında, gündemi değerlendirerek, gazetecilerin sorularına cevap verdi.

Sözcü Psaki açıklamasında, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın, "Ukrayna konusunda çatışma yolunu izlerse Rusya'ya ağır bedeller ödeteceğiz" açıklamasının ardından Rusya'ya yaptırım gelip gelmeyeceği sorusuna, bu konuda hem Rus hem de Ukraynalı muhatapları ile görüştüklerini vurguladı.

"Ortaklarımız ve müttefiklerimizle birlikte hareket ederiz"

Beyaz Saray Sözcüsü, Rusya'ya yönelik uyarıda bulunarak şu sözlere yer verdi:

"Biz en başından beri Rusya'nın zararlı davranışlarına karşı ekonomik ve diğer araçlarımızı kullanacağımızı söyledik. Bakan Blinken da bugün bu araçları kullanmakta tereddüt etmeyeceğimizi belirtti. Ancak bu araçları kullanacaksak, ortaklarımız ve müttefiklerimizle birlikte hareket ederiz."

Ayrıca Psaki, bölgedeki durum konusunda ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir görüşme öngörülmediğini vurgulayarak, "Rusya'ya kavgacı söylemleri konusundaki endişelerimizi net şekilde ilettik" ifadesini kullandı.