image

PeyamaKurd - Türk Gazeteci Murat Yetkin,  ABD’li kaynakları kendisine konuştuğunu iddia eden bir yazı yayımladı. Yetkin, ABD'li kaynakların Ankara-Moskova geriliminde, YPG’yi Türkiye ile çatışmaya girmeleri durumunda kendilerini korumayacakları konusunda uyardıklarını iddia etti. 

Murat Yetkin, "ABD, YPG’yi uyardı: Türkiye’yle çatışırsanız korumayız" başlıklı yazısında, Hatay'a Patriot bataryaları kurulabileceğini belirterek, “Nasıl?” diye sordum; “S-400’lere rağmen Türkiye’ye Patriot göndermeye mi karar verdiniz?” Biz değil ama bazı NATO üyeleri gönderebilir. Göndermek isterlerse ABD olarak bizim itirazımız olmaz" yanıtını aldığını dile getirdi.

SDG değil YPG işaret edildi” 

Amerikan kaynaklarıyla yaptığı görüşmelerde, "Suriye Demokratik Güçleri – HSD" söyleminin kullanılmadığını, doğrudan YPG ismine işaret edildiğini belirten Yetkin:

 "ABD 2014 Kobani olayından sonra IŞİD’e karşı YPG’yi ortak seçmişti. Ancak YPG’nin, PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kolu olduğunu, yani “organik bağı” bulunduğu konusunda yayınlanan Amerikan istihbarat raporları ve kongre oturumları sonrasında, Amerikan Özel Kuvvetleri YPG’den isim değişikliği istemiş, bunun sonucunda, bazı Arap aşiretlerinin de katılımıyla 2015 yılında HSD’nin kurulduğu ilan edilmişti. Artık ABD yetkililerinin de paravan isimlere ihtiyacının kalmadığı sonucu çıkarılabilir" ifadelerini öne sürdü.