image

PeyamaKurd - Türkiye ve ABD ile yaşanan S-400 gerilimine yönelik 'Girit modeli' önerisinde bulunan Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın açıklaması sonrası bu modelin nasıl uygulanacağına yönelik soruları da beraberinde getirdi. Uzmanlar, bu modelin uygulanabilirliğini ve olası sonuçlarını değerlendirdi.

1997 yılında Güney Kıbrıs tarafından Rusya’dan alınan S-300 hava savunma sistemleri, o dönem Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin sert itirazları sonrasında Girit Adası’na yerleştirilmişti.

Söz konusu bu sürede 15 yıl boyunca Girit Adası'nda atıl bir şekilde bekleyen S-300 hava savunma sistemleri, 2013 yılında ilk kez bir tatbikatta Yunanistan tarafından denendi. Son olarak ise geçtiğimiz Kasım ayında sistemin test edildiği basına yansıdı.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Eski Hava Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanı Albay Gürsel Tokmakoğlu’nun, Girit’teki S-300’ler konusunda dikkat çektiği noktada, ABD'nin bölgedeki varlığına değindi.

Tokmakoğlu, Girit’teki Suda Körfezi’nde ABD’nin bir donanma üssü olduğu belirterek, “Girit’te hem NATO hem de ABD kendi özel çıkarları için askeri varlıklarını bulunduruyorlar. Ama ABD’nin üssünün olduğu Girit’in savunmasında S-300’ler kullanılıyor” açıklamasında bulundu.