image

PeyamaKurd - ABD ve 26 Avrupa ülkesinin, 28 bin askerle ortak yapacağı, “Defender Europe 21” tatbikatı başladı.

Tatbikata ilişkin açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, mart ayından bu yana hazırlıkları süren Defender Europe 21 tatbikatının başladığını ve haziran ayının ortalarına kadar devam edeceğini duyurdu.

ABD, müttefikleri ve ortakları olmak üzere 26 farklı ülkeden 28 bin askerin tatbikatta görev alacağını dile getiren Pentagon Sözcüsü, “Tatbikat doğası gereği savunma amaçlı olacak. Saldırganlığı caydırmaya odaklanırken, kuvvetlerimizi krize yanıt vermeye ve gerekirse büyük çaplı savaş operasyonları yapmaya hazırlıyor. Tatbikat, birbiriyle bağlantılı birkaç çok uluslu tatbikatı kapsıyor” dedi.

Tatbikatın Arnavutluk'ta başladığını belirten Sözcü, ABD Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) ve Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı (SACEUR) Orgeneral Tod D. Wolters'ın da bugün gün içinde tatbikatın açılış törenine katılacağını kaydetti.

Son 25 yılın en büyük tatbikatı olarak görülen tatbikata Türkiye de katılıyor.

"Alaska'da da tatbikat yapılacak"

Kirby ayrıca, Alaska kıyılarında Kuzey Kıyı Tatbikatı'nın da ABD Hava Kuvvetleri ve ABD Hint-Pasifik Kuvvetlerince icra edileceğini açıkladı.

Kirby konuyla ilgili, “Ortak birlikte çalışabilirliği geliştirmek ve savaşa hazırlığı artırmak için üst düzey, gerçeğe yakın bir savaş uçağı eğitimine odaklanan tatbikata, yaklaşık 15 bin asker ve 240 uçak katılıyor” ifadesini kullandı.