image

PeyamaKurd - Libya’da 24 Aralık tarihinde gerçekleşmesi hedeflenen seçimlere ilişkin bölge üzerinde etkili beş ülkeden ortak yazılı açıklama geldi.

ABD, Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya büyükelçileri yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Libya’da 24 Aralık'ta yapılması beklenen seçimlere ilişkin bir çağrıda bulundu.

Ortak yazılı açıklamada, seçimlerin belirlenen zamanda yapılmasına hazırlanmaları için kurumları desteklemenin önemi vurgulanarak, seçimlerin kolaylaştırılması çağrısında bulunuldu.

Yapılan açıklamada Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 2570 sayılı kararı hatırlatılarak, Ulusal Birlik Hükümeti ve Temsilciler Meclisine 24 Aralık seçimlerini kolaylaştırması istendi.

Libya makamlarından, anayasa ve seçimlerin hukuki altyapısı üzerinde, daha önce belirlenen tarih olan 1 Temmuz'a kadar anlaşmaya varmaları talebinde bulunan ortak açıklama şu şekilde devam ediyor:

“Seçimlere hazırlanmada temel rolü olan ilgili devlet organlarında, onları aksatacak herhangi bir değişiklik yapmak için uygun zaman değildir.”