image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında yapılması planlanan tarihi zirveye nükleer krizi engeli. Kuzey Kore, Washington'ın nükleer silahlardan vazgeçmesinde ısrar etmesi halinde, zirveye katılma konusunu yeniden değerlendireceğini açıkladı.

12 Haziran'da Singapur'da yapılması planlanan zirveye Trump ve Kim’in katılması bekleniyor. Ancak ABD’nin nükleer anlaşma konusundaki ısrarının sürmesi halinde görüşmeyi yeniden değerlendireceklerini belirten Kuzey Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Kim Kye-gwan, Resmi haber ajansı KCNA’ya konuşarak, "ABD bizi köşeye sıkıştırır ve tek taraflı olarak nükleer silahlarımızdan vazgeçmemizi isterse, görüşmelere olan ilgimizi kaybederiz ve beklenen Kuzey Kore-ABD zirvesine katılıp katılmamayı yeniden değerlendirmemiz gerekir" ifadesine yer verdi.

Zirve kararı, Kuzey Kore'nin Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasına bağlılığını ifade etmesinden sonra alınmıştı.

Kore makamları, "zirvenin Kore Yarımadası'ndaki gerginliğin azaltması için büyük umutlar taşıdıklarını ve harika bir geleceğe yönelik büyük bir adım olarak görüyoruz. Fakat ABD'nin saçma açıklamalar yaparak zirve öncesi bizi provoke etmesi çok talihsiz" diye konuştu.

Konuya ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı ise zirveye yönelik hazırlıkların sürdüğünü ve Kuzey Kore'nin tutumundaki herhangi bir değişiklikten haberleri olmadığını öne sürdü. Görüşmelerin, iki ülke arasındaki askerden arındırılmış bölgede bulunan Panmunjom kışlasında yapılmasına karar verilmişti.

Kore Yarımadası'nı nükleer silahlardan arındırmak ve 1953'te imzalanan ateşkes anlaşmasını bir barış anlaşmasına dönüştürülmesi de anlaşmanın içerisinde bulunuyor.