image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DS) Genel Komutanı Mazlum Abdi, Washington’da bulunan Newlines Strateji ve Politika Enstitüsü tarafından düzenlenen online bir seminerde bölgedeki son gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Rojava’da dokuz yıldır varlık gösterdiklerine dikkat çeken Abdi, bu süre zarfında Türkiye ile sınırda herhangi bir tırmanma veya komşusuna yönelik bir sızma olmadığını söyledi.

North Press Agency’nin haberine göre, Abdi bölgede herhangi bir tırmanışın eninde sonunda IŞİD'in yararına olacağından, bu ihlallere stratejik bir sabır göstermeye çalıştıklarını ifade etti.

"ABD güçlerinin Suriye’de sonsuza kadar kalmasını istemiyoruz”

Abdi’nin açıklamasında IŞİD’le mücadelede ABD’nin varlığından ya da yokluğundan etkilenmeyeceğini belirterek şu değerlendirmede bulunduğu ifade edildi:

"Amerikan güçlerinin Suriye'de sonsuza kadar kalmasını istemiyoruz. Özellikle ABD ile ortaklığımızdan önce IŞİD ile savaşmaya başladığımız için, aşırılıkçılıkla mücadele kararlılığımız Amerikan varlığı veya yokluğundan etkilenmeyecek, ancak elde ettiğimiz askeri zafer, siyasi istikrar ABD'deki dostlarımız ile pekiştirilmeyi hak ediyor.”

“El Kaide Taliban’ın zaferini günlerce kutladı”

Mazlum Abdi, Taliban’ın Afganistan zaferi üzerinden IŞİD’in Suriye’deki açıklamarına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“El Kaide ve IŞİD'in aşırılık yanlısı grupları, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinden ve Taliban'ın zafer duygusundan ahlaki olarak yararlandı. İdlib'de Taliban'ın zaferini kendisi için bir zafer olarak gören El Kaide günlerce kutlamalar düzenledi. IŞİD, Suriye'nin kuzeydoğusunda yerel halka örgütün geri döndüğünü ve ABD'nin Suriye'den çekilmesinin yakın olduğunu söyleyen tehditler ve mesajlar göndermeye başladı.”

“Suriye’de Amerikan varlığının şekli ve etkisi de farklıdır”

DSG komutanı, Suriye ile Afganistan arasındaki farklı bir durum olduğunu ve sahadaki gerçeklerin bunu doğruladığını düşündüğünü söyledi. Kuzey ve Doğu Suriye'de Afganistan'dan çekilmenin yarattığı büyük endişeye rağmen, Amerikalı yetkililerin tam güvenlik istikrarı sağlanana kadar Suriye'de kalmaya devam etme niyetlerini teyit ettiklerini hatırlattı ve ekledi: “Suriye’de Amerikan varlığının şekli ve etkisi de farklıdır.”

Abdi: Kürt içi çatışmalar konusunda ciddi korkular var!

Abdi, Kürtler arası farklılıkların bölgenin istikrarsızlaşmasına etki eden bir diğer neden olduğuna değinerek, Kürt partilerinin çeşitli topluluklar arasındaki ulusal diyalogda devam etmekte olduğuna da dikkat çekti. Komutan, Kürtler arası diyalogun başarısı için bir ön koşul olduğu için gerginliğin durdurulması yönündeki umudunu dile getirerek, “Bu dönemde ilk kez son 20 yılda kaçınmayı ve önlemeyi başardığımız Kürt içi çatışmalar konusunda ciddi korkular var” dedi.

Abdi, ayrıca Washington'u Kürtler arası diyaloğu ve yakınlaşma ve farklılıkları sona erdirme yollarını desteklemeye katılmaya çağırdı.