image

PeyamaKurd - AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Türkiye’nin pek çok yerinde her an 5-5,5 üzeri büyüklükte deprem üretebilecek potansiyele sahip faylar olduğunu dile getirdi.

Tatar, 6 Şubat'ta yaşanan Maraş merkezli depremlerin birçok ili etkilediğini anımsattı. Bölgede artçı sarsıntıların sürdüğünü belirten Tatar, her an 5-5,5 üzeri büyüklükte deprem üretebilecek potansiyele sahip faylar olduğuna dikkat çekti. 

Ayrıca, "Bu faylar her an her yerde 5-5,5 ve üzeri büyüklükte deprem üretebilecek potansiyelde olan faylar" dedi.

“Afetlere maruz kalma potansiyeli yüksek bir ülke”

“Ülke olarak depremden sonra birçok konuyu öğrendik” diyen Tatar, sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Bu depremler bizim gerçekten her anlamda ezberlerimizi bozdu, çok büyük bir deneyim oldu. Hem ülke açısından hem dünyada afet yönetiminin nasıl olması gerektiği konusunda yaşanmış örnekler açısından çok büyük bir deneyim oldu. Şunu gururla söyleyebilirim, birçok yeri de ziyaret ettik, dünyanın değişik ülkelerinden insanlar, araştırmacılar ülkemize geldi, hepsinin ortak görüşü gerçekten bu kadar kısa süre içerisinde bu afetin yaralarını sarmak çok kolay bir iş değil.

Ülkemiz, afetlere maruz kalma potansiyeli yüksek bir ülke. Sadece depremler değil, onun dışında sel, taşkın, heyelan, kaya düşmesi, obruk gibi farklı afet türleriyle her zaman karşı karşıya kalabiliriz. Dolayısıyla bu tür olayların afete dönüşmemesi için bizim yapmamız gereken çok önemli risk azaltma faaliyetlerimiz var.”