image

PeyamaKurd - ABD ve NATO'nun bölgede çekilme süreci devam ederken Afganistan'ın 15 vilayetinde son 24 saat içinde Taliban militanlarıyla güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandığı ifade edildi.

Ülkede süren savaş ile ilgili açıklamada bulunan Afganistan Savunma Bakanlığı, Afgan güvenlik güçlerinin, Taliban militanlarıyla son 24 saat içinde 15 vilayette çatıştığını duyurdu.

Bakanlığa göre vilayetlerdeki çatışmalarda 271 militanın öldürüldüğü ifade edilen açıklamada, 162 militanın da yaralandığı ifade edildi.

Çatışmalar devam ederken Afganistan'ın en güvenli vilayetlerinden olan Bamyan'ın ilk kez bir ilçesi Taliban kontrolüne geçti.

Sıcak çatışmalarla ilgili açıklamada, söz konusu vilayetlerde Taliban'a karşı düzenlenen operasyonlarda patlamaya hazır halde bulunan 18 bomba düzeneğinin imha edildiği vurgulandı.

Bamyan İl Şura Başkan Yardımcısı Abdul Ahmet Bineva, basına yaptığı açıklamada, militanların, Kahmard ilçesine saldırdığını ve güvenlik güçlerinin çekilmesiyle kontrolün Taliban'a geçtiğini söyledi. Bineva, militanların, ilçe merkezindeki çok sayıda silah ve mühimmatı da ele geçirdiğini kaydetti.