image

PeyamaKurd - Afganistan'ın durumu ve Taliban'ın ilerleyişi ile ilgili son gelişmeleri değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Afganistan çevresindeki durumun Batılı ülkelerin uygulamaya koyduğu yeni deneylerinin bir sonucu olduğunu ifade etti.

Afganistan çevresindeki durumun tüm diğer faktörlerin yanı sıra, Batılı ülkelerin uygulamaya koyduğu yeni deneylerinin bir sonucu olduğunu dile getiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD ve AB ülkelerine sert tepki gösterdi.

Sözcü Zaharova, Moskova'da düzenlenen Rusya Gençlik Forumu’nda yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Oldukça zor ve karmaşık olan bu durum, uluslararası hukukun yerini alan, BM Güvenlik Konseyi'nin yetki ve kararlarını bir kenara iten ve kendi kurallar modelini oluşturan Batılı ortaklarımızın Afganistan'da uygulamaya koymaya çalıştıkları deneylerinin bir sonucudur. Geldiğimiz nokta tam olarak budur."

Diğer taraftan ülkedeki Taliban ve Afgan hükümet güçleri arasındaki çatışmalar, uluslararası birliklerin ülkeden çekilmesiyle son iki ay içerisinde artmış bulunuyor. Afganistan'da saldırılarını yoğunlaştıran Taliban'ın alan hakimiyeti hızla genişlerken, hükümet güçleri ilçelerin yaklaşık yüzde 22'sinde tam kontrolü elinde tutuyor.