image

PeyamaKurd - Afganistan ordusunun bir kısmı, Taliban'ın başkenti Kabil dahil ülkenin neredeyse tamamını ele geçirmesinin ardından savaş uçakları ve askeri helikopterleri ülkeden kaçırdı.

Afganistan ordusunun, son olarak Özbekistan'a 22 askeri uçak ve 24 helikopteri kaçırıldığı belirtilirken, bu uçaklardan birinde yüzlerce askerin bulunduğu vurgulandı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Özbekistan Cumhuriyet Savcılığı, 14-15 Ağustos'ta Afganistan silahlı kuvvetlerine ait 22 askeri uçak ve 24 helikopterin Özbek hava sahasını ihlal ederek ülkeye giriş yaptığını bildirirken, savcılık uçakların birinde 585 Afgan askerinin bulunduğunu belirtti.

Özbekistan'a getirilen uçaklarla ilgili yapılan açıklamada, dün Hanabad Havaalanı'na iniş yapmak için izin isteyen 314 Afgan askerinin bulunduğu 3 Embraer tipi Afgan uçağının Tirmiz Havaalanı'na yönlendirildiği kaydedildi.

Ayrıca açıklamada, yönlendirilen söz konusu Afgan uçaklarını takip etmek için havalanan Özbek Mig-29 uçağının ise bu uçaklardan biriyle havada çarpışarak Surhanderya bölgesine düştüğü ifade edilerek, pilotların paraşütle atladığı ifade edildi.