image

PeyamaKurd- Arjantin’in başkenti Buenos Aires'te G-20 zirvesi çalışmaları, zirveye katılım gösteren ülkeler arasındaki “derin bir bölünme” atmosferi çerçevesinde başladı. Fransız Basın Ajansı'na (AFP) göre dün başlayan zirve, 10 yıl önce yayınlanan çok taraflılığa olan bağlılık beyanından çok uzak bir şekilde seyir gösterdi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı ile Kerç Boğazı yakınlarındaki, Rus ve Ukraynalı kuvvetlerin deniz kuvvetleri arasında yaşanan silahlı çatışma sonrasında, batılı ülkeler ile Rusya arasında yaşanan anlaşmazlıkların gölgesi altında toplantılar başladı.

G-20 dünyanın gelişmiş sanayileşmiş ülkelerinden oluşuyor. Zirvenin açılış oturumuna başkanlık eden Arjantin Cumhurbaşkanı Mauricio Macri, açık tartışmalara duyulan ihtiyacı belirterek, hızlı küresel ekonomik ve sosyal değişimler karşısında, taraflar arasında bir uzlaşma sağlanabileceğine dair umudunu belirtti. 

“Çözüm ancak diyalog, diyalog ve diyalog ile olabilir” ifadelerini kullanan Macri, zirveye katılan liderlere, ülkeler arasındaki “ortak sorumluluğu” vurgulayan açık bir mesaj vermeleri çağrısı yaptı.

Ajans, zirvenin beklenenden uzak ve ülkeler arası gerginliğin göze çarptığı bir ortamda devam ettiğini ayrıca çekilen fotoğraflarda Donald Trump ile Fransa Emmanuel Macron’un yan yana olduğuna dikkat çekti.