image

PeyamaKurd - Afrika’da baş gösteren Ebola Virüsü salgını başta Kongo olmak üzere birçok Afrika ülkesini korkuttu. Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, 3 Mayıs'tan bu yana 17 kişinin Ebola nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde son ayda yeni bir Ebola virüsü salgını başladığı bildirildi

Ebola virüsü, son 40 yıldır özellikle Orta ve Batı Afrika'da en çok öldüren hastalıklar arasında ilk sırada. Batı Afrika'da, 21014'te başlayan salgın ancak 2016'ta kontrol altına alınabilmişti. Bu salgında 11 bin 300 kişi hayatını kaybetmişti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), otopsi yaptıkları beş cesedin ikisinde Ebola virüsü tespit ettiklerini duyurdu. WHO Sözcüsü Tarik Jasarevic salgınla ilgili şunları söyledi: "Ebola salgınıyla mücadele için, bu virüse yakalananların zamanında ve doğru düzgün tedavi edilmelerini sağlayacak sağlık merkezlerinin kurulması gerekir. Ayrıca, bu virüsü kapmış kimseleri 21 gün boyunca takip edecek izleme ekiplerin oluşturulması önemli."