image

PeyamaKurd - 54 ülkenin katıldığı Afrika-Fransa zirvesindeki Afrika diasporasında gençler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a sömürgecilik ve Fransa'nın kıtadaki varlığına ilişkin eleştirilerini yönelterek, elini artık kıtadan çekmesi gerektiği konusunda çağrıda bulundu.

Fransa'nın Montpellier kentinde 54 Afrika ülkesinden yaklaşık 3 bin genç ve aktivist, bu yıl 28'incisi düzenlenen Afrika-Fransa zirvesinde bir araya geldi.

Fransa'da gerçekleştirilen zirvede, hiçbir Afrikalı lider katılmazken, 11 Afrika ülkesinden genç, Macron'la birebir düzenlenen oturumda Afrika-Fransa ilişkilerine dair görüş ve önerilerini sundu.

"Afrika'nın ilerlemesi için ebeveyne ihtiyacı yok"

Zirvede konuşan Burkina Fasolu aktivist Ragnimwende Eldaa Koama, Fransa'nın Afrika'ya ilişkin söylemlerinde sık sık kullandığı "yardım" kelimesinin son derece uygunsuz, demode ve sorunlu olduğunu dile getirdi.

Aktivist Koama buradaki konuşmalarında, Burkina Faso'nun efsanevi lideri Thomas Sankara'dan alıntı yaparak, "Bu yardımlar, yardım almayı bıraktırmadığı sürece derhal sona erdirilmeli" ifadesini kullandı.

Dünyanın giderek küreselleştiği bir dönemde Afrika'nın da içine kapanmayacağını belirten Senegalli aktivist Cheick Fall ise, "Ama Afrika'nın ilerlemek için başında bir ebeveyne ihtiyacı yok" değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Senegalli Fall açıklamalarında, Afrikalı gençler adına Fransa'dan taleplerini şu ifadelerle sıraladı:

"Afrika'da yaptıklarınız için özür dileyin. Afrikalı diktatörlerle çalışmayı bırakın. Bu sözde 'babacan' iş birliği tavrını bırakın. Afrika'daki üslerinizden kademeli ve planlı şekilde çekilin. Demokratik kazanımları güçlendirmek için samimi bir iş birliği mekanizması oluşturalım. Abidjan'da 2019'da taahhütte bulunduğunuz CFA frangı reformunu hayata geçirin ve elinizde tuttuğunuz Afrika ülkelerinin ulusal rezervlerini bu ülkelere gönderin."

"İç meselelerimizle uğraşmanızı istemiyoruz"

Öte yandan zirvede Gineli Aliou Bah da "demokratik yönetim" tanımı konusunda Fransa ile aynı düşünmediklerini de belirtti.

Gineli aktivist Bah konuşmalarında şu ifadelere yer verdi:

"Sizden diktatörlerimizle ilgilenmenizi istemiyoruz. Onu zaten biz yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Ben iktidarda ölmek isteyen birinden yeni kurtulmuş bir ülkeden, Gine'den geliyorum. Sizden iç meselelerimizle uğraşmanızı istemiyoruz.

İsteğimiz; iktidarda kalmak için tüm her şeyi deneyen birini muhatap olarak görmemeniz ve onunla ortak olmamanızdır. Çad'ı Mali, Gine, Fildişi Sahili'nden farklı değerlendirmeyin. Kendinizi Afrikalı liderlerin değil Afrika halklarının partneri olarak konumlandırın."