image

PeyamaKurd - Basile köyü, Rus savaş uçakları tarafından bombalandı. Söz konusu köyde, TSK'ya ait üsler bulunuyor. 

Rus savaş uçakları tekrar Türk birliklerinin yer aldığı Afrin'e bağlı Basile köyünü bombaladı.

Sergey Lavrov'un açıklaması sonrası olayın yaşanması dikkat çekti: 

Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurul görüşmeleri için New York'ta bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi İdlib'de, gerginliği azaltma anlaşmasına rağmen, neden saldırılarını artırdığı ve ABD ve Rusya arasında Fırat'ın doğusu konusunda bir uzlaşı olup olmadığı sorularına şöyle yanıt verdi:

İdlib'de Rusya Devlet Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı arasında özel bir anlaşma var ve Türk muhataplarımız normal muhalifleri teröristlerden ayırma sorumluluğunu üstlendi. Bunun uzun süre önce yapılması gerekiyordu ama olmadı, biraz yavaş ilerliyor.

Lavrov'un açıklamasının hemen ardından Rus Hava Kuvvetleri'nin İdlib'deki bazı noktalara saldırı düzenledikleri haberi geldi. Yerel kaynakların iddiasına göre, Rus jetlerinin vurduğu bölgeler TSK birliklerinin üslendiği bölgelere yakın ve cihatçıların konumlandığı noktalar. 

Birkaç saat içinde TSK kontrolündeki bölgelerde bulunan altı nokta vuruldu. Bunlardan ikisinin Afrin bölgesinde olması da dikkat çekti.

İdlip’te vilayetin fiili yöneticisi konumundaki Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) örgütünü hedef alan hava saldırılarını M4 ve M5 otoyolları çevresinde yoğunlaştırdı. Sadece 25 Eylül günü Suriye sahasında toplam 12 hava saldırısı düzenlendi.