image

PeyamaKurd - CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile görüşen Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, "CHP iktidara doğru yürüyor. Bu sanıldığı kadar kolay olmayacak. Yeni bir dönemin kapısı açılıyor" sözleriyle dikkat çekti.

Bir haber kaynağına göre, Ahmet Türk'le tarihi konağında yeniden görüşen Salıcı ve Türk, yaptıkları sohbetten sonra konağı gezdi.

Türk, görüşme esnasında gazetecilere açıklamada bulunarak şu ifadelere yer verdi:  "Toplumda değişim dönüşüm var. İktidar eskiden ikna ediciydi, ama bu ortadan kalktı. Değişimin toplumun ihtiyaçlarına yanıt vermesi lazım. CHP iktidara doğru yürüyor. Bu sanıldığı kadar kolay olmayacak. Yeni bir dönemin kapısı açılıyor. Önemli olan yalnız seçimi kazanmak değil seçim sonrası da ne olacağını düşünüyoruz. Önemli adımlar atılacaktır."

"Türkiye’nin en önemli meselesi Kürt meselesi" diyen Türk, "Bu konunun diyalogla konuşmayla çözülmesi gerekiyor. Sürecin buna müsait olduğunu düşünüyorum. Geçmişte büyük acılar yaşandı, yanlışlıklar yaşandı. Bugün silahlı mücadelenin sorunları çözmeyeceği artık anlaşılmıştır. Bu konuda da ciddi adımların atılması lazım. Kucaklayıcı bir politikanın izlenmesi lazım. Kucaklayıcı bir politika izlenirse Türkiye kısa zamanda refaha ve demokrasiye ulaşacaktır diye düşünüyorum" dedi.

Türk, şu anki siyaset ortamına yönelik ise "Bir dönemin sonu olarak değerlendiriyorum. Bir dönemin kapandığı yeni bir dönemin açıldığı zamanlardan geçiyoruz diye düşünüyorum. Herkes elini taşın altına koyarsa toplumsal barışı sağlayabiliriz" sözlerini ekledi.