image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Moskova’nın Washington ve NATO’ya bir talep listesi sunmasının ardından Cenevre’de bir araya gelecek ABD ve Rus diplomatların müzakere görüşmeleri öncesi uyarıda bulundu.

Basın mensupları ile bir araya gelen Akar, “Rusya ile Ukrayna, NATO ile Rusya arasındaki gerilimin bir an önce barışçıl yollarla çözülmesini, barış, huzur ve istikrarın hakim olmasını umuyoruz. Şimdiye kadar bu yönde mümkün olan tüm katkıları yaptığımız için gelecekte de yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Çözümden yana olduklarını ifade eden Akar, Gerilimi artırmayalım, herhangi bir şekilde provokatif davranışlar veya provokatif olarak anlaşılacak davranışlardan uzak duralım. Herhangi ani bir hareket, rutin olmayan bir hareketle birlikte bazı olaylar zincirinin başlangıcı olabilir. Bu da birtakım sıkıntıya sebebiyet verebilir” yorumunda bulundu.

Öte yandan Akar herhangi bir ülke adı vermeden, Türkiye’ye karşı, bazı dost ve müttefik bilinen ülkelerden yedek parça, sistem, malzeme, silah, mühimmat alışverişinde gecikmeler olduğunu da vurgu yaptı. Bakan, “Adına ambargo denilmiyor fakat gecikmeler var. Biz bunu muhataplarımıza hatırlatıyoruz. TSK’nın bu şekilde zafiyeti, zayıflatılması, isteklerini alamamasından dolayı aynı zamanda NATO’nun zayıflatılması demek” şeklinde konuştu.

Kanada geçtiğimiz ay, Türkiye’nin Kanada’nın görüntüleme ve hedefleme sistemleriyle donatılan insansız hava araçlarının (İHA) Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalarda kullandığı gerekçesiyle Ankara’ya askeri ihracat lisanslarını iptal ettiğini açıklamıştı.