image

PeyamaKurd- Uzun süredir Ali Babacan ve Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte parti kurma hazırlıklarını sürdüren ve AKP'den kesin ihraç talebiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilen eski Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, parti üyeliğinden istifa etti.

Ankara’daki çalışma ofisinde basın toplantısı düzenleyen Ahmet Davutoğlu, kendileri için alınan ihraç kararıyla 18 yıl önce kurulan AKP'nin  tasfiye edildiğini iddia etti.

 Davutoğlu, parti yönetimine eleştirilerde bulunarak, "AK Parti'de hedeflerimizi gerçekleştirme imkanımız kalmamıştır, yeni bir siyasi hareket inşa edeceğiz" ifadelerine yer verdi.

Davutoğlu, "Yeni bir siyasi hareketi inşa etmek, yeni bir yola çıkmak bizim için hem tarihi bir sorumluluk, hem de milletimize karşı bir yükümlülüktür. Bu çerçevede hangi siyasi görüşle mensup olursa olsun bu ülke için sorumluluk hisseden herkesi birlikte çalışmaya davet ediyoruz" diye konuştu. 

Toplantıda Davutoğlu ile birlikte ihracı istenen eski milletvekilleri Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Abdullah Başçı ile eski il başkanları Nedim Yamalı, Selim Temurci de yer aldı.

AKP'nin son dönem politikalarını eleştiren Davutoğlu, önerilerinin dikkate alınmadığını söyledi.