image

PeyamaKurd - Türkiye’de Meclis’te grubu bulunan partiler tarafından imzalanan ABD’nin yaptırım kararına karşın ortak bildiri konusunda TBMM’nin üçüncü partisi olmasına karşın HDP’ye haber verilmediği belirtildi.

Türkiye’deki ulusal haber gazetelerden birinin haberine göre, ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararının ardından geç saatlerde AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, TBMM’de grubu bulunan CHP, MHP ve İYİ Parti gruplarıyla iletişimde bulunuldu.

ABD’ye karşı yapılan AK Parti tarafından hazırlanan ortak bildiri metnine diğer partilerin onay vermesinin ardından söz konusu bildiri dört partinin imzasıyla dün saat 03.16’da gazetecilere gönderildi. Bildiride HDP’nin imzasının olmamasının nedeni HDP’ye bu konuda hiçbir teklif gitmemesinden kaynaklandığı öne sürüldü.

“Dış politikada dışlanıyoruz”

HDP’nin parti sözcüsü Ayhan Bilgen, bu konuda HDP’ye bir davet gelmediğini belirterek, “Bir metine ortak imza atma yönünde parti grubumuza yönelik bir girişim olmadı. Konunun esası kadar bu boyutu da önemli” şeklinde konuştu.

ABD’ye karşı hazırlanan bildiriye HDP’nin imza atıp atmaması bir yana bir partinin dış politika konusunda dışlanmasının sorgulanması gereken bir durum olduğunu kaydeden Bilgen, “HDP’nin kriminalize edilmesinin siyasetten bazı partiler için kısmen bir fayda boyutu olabilir. Ama orta vadede hiçbir partiye yaramaz, siyaset kurumunu zayıflatır. Uzun dönemde de ülkeye zarar verir” ifadesini kullandı.