image

PeyamaKurd - AKP’nin Seçim Yasası değişiklikleri kapsamında 'daraltılmış bölge uygulaması'ndan vazgeçtiği belirtildi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Seçim Yasası’ndaki değişiklikler hakkında yaptığı açıklamada “daraltılmış bölge uygulamasından” vazgeçildiğini söyledi.

Gazeteci Deniz Zeyrek, Yazıcı ile Cumhur İttifakı'nın üzerinde çalıştığı Seçim Yasası'na ilişkin olarak yaptığı konuşmayı aktardı.

Zeyrek konuşmanın içeriği ile Yazıcı ile arasında geçen diyaloğu şu ifadelerle aktardı:

“– Baraj konusunda liderler “yüzde 7” olacağını duyurdu. Artık bir değişiklik olmaz.

– Siyasi partiler için seçime girebilme şartı örgütlenme ile sınırlanacak. “TBMM'de grubu olma” durumu seçime girebilmek için yeterli olmayacak.

– Seçim kurullarında kurul başkanının en kıdemli hakim olması şartı vardı. Bazen en kıdemli yargıçlar bu görevi kabul etmiyor, sorun çıkıyordu. Bu şart da kaldırılacak. Seçim kurulu başkanı oradaki 1. derece hakimlerden biri arasından belirlenecek.

Yazıcı sadece bu üç başlıktan söz edince kendisine “daha önce konuşulan daraltılmış bölge uygulaması olmayacak mı?” diye sordum.

Kastettiğim, bir bölgede maksimum 7 ya da 8 milletvekili olması yönündeki düzenlemeydi. 2018 seçimlerinde İstanbul 98 milletvekili çıkardı. Bunların 35'i birinci, 28'i ikinci, 35'i üçüncü bölgedendi. Eğer daraltılmış bölge olur ve bir bölgede maksimum 7 milletvekili olursa, İstanbul'da 14 seçim bölgesi olacak.

Yazıcı, “Hayır olmayacak. O düzenlemeden vazgeçildi” karşılığını verdi.

Merak ettiğim bir konu da ittifak uygulamasından vazgeçilip geçilmeyeceğiydi. Yazıcı, seçimlerde ittifak uygulamasının devam edeceğini vurguladı.”