image

PeyamaKurd - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, gelecek seçimlere ilişkin olarak ‘ittifak’ değerlendirmeleri üzerinden HDP ile ilgili önemli bir parantez açtı.

Gelecek seçimlerde DEVA ve Gelecek Partileri'nin CHP, Saadet ve İYİ Parti'nin oluşturduğu Millet İttifakı ile hareket etmesi gerektiğini belirten Akşener, HDP’nin ise ayrı hareket etmesinin daha iyi olacağını savundu.

Akşener ‘seçim ittifakı’ ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Ben onlar adına konuşmaktan çekiniyorum, nezaketen. Nazik ve zarif olmaya gayret etmeliyiz o saklı kalmak kaydı ile hem Gelecek Partisi'nin hem DEVA'nın Hem Saadet Partisi'nin hem CHP'nin birlikte bir sistemde yer alması gerektiğine inanıyorum. HDP ayrı girmeli, benim kendi fikrim. Biz parlamenter sisteme geçinceye kadar farklılıklarımızı muhafaza edip müştereklerimizi öne çıkarıp hareket etmemiz gerekir.”

Öte yandan CHP Milletvekilli Cihangir İslam ise yaptığı açıklamada, HDP'nin Millet İttifakı içerisinde yer alması gerektiğine dikkat çekerek, “Israrla HDP'nin de Millet İttifakı'nın içinde olmasını başından beri savundum, hala daha savunuyorum. Tabi birtakım problemler tek taraflı değil, siyasetin içinden baktığınız zaman daha farklı. Sivil toplum bize şunu öğretti; farklı kimliklerle, benzer siyasetler güdülebilir" ifadesini kullanmıştı.