image

PeyamaKurd - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partiler arası seçim ittifakı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Katıldığı bir televizyon programında değerlendirmelerde bulunan Akşener, “Cumhur İttifakı'nın oyu 42 civarı. İYİ Parti büyüyor, CHP düşmüyor, Deva ve Gelecek var Saadet fena gitmiyor. Muhtemelen yarın bir iş birliği olacak gibi. Deva ve Gelecek'ten söz ediyorum” dedi.

Muhalefet tarafından Türkiye gündeminden düşmeyen ‘128 milyar dolar’ krizi hakkında açıklama yapan Akşener, “Hem CHP hem İYİ Parti bu 128 milyar doların peşine düştük. Asıl vahim olan, Sayın Erdoğan bir açıklama yaptı kimse bir şey anlamadı inanmadı, Genel Başkan Yardımcıları açıklamalar yaptılar, 'damat bakan' ortada yok. Merkez Bankası Başkanı bir açıklama yaptı, Maliye Bakanı bir açıklama yaptı ilginçti 'Merkez Bankası Başkanı bu konuda milleti bilgilendirmeli' dedi. Biz onun arkasındayız takip ediyoruz. Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye’yi getirdiği nokta açısından çok güzel bir örnek bu” değerlendirmesinde bulundu.

“Cumhur İttifakı’nın seçilmesi mümkün gözükmüyor”

Akşener, seçimle ilgili yapılan son anketleri değerlendirerek, “Anketlerde iki partinin oyu 42 civarında, AK Parti 25 civarında. Buna karşılık Millet ittifakı ise İYİ Parti büyüyor, CHP düşmüyor, Deva ve Gelecek Partileri var Saadet Partisi fena gitmiyor. Muhtemelen yarın bir iş birliği olacak gibi gözüküyor. Deva ve Gelecek Partisinden bahsediyorum. Böyle baktığınız zaman Cumhur ittifakının seçilmesi mümkün görülmüyor” dedi.

Akşener, kendi ittifakları ile Cumhur İttifakı arasındaki farka dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

“Cumhur ittifakı etle tırnak oldu, mezara kadar, bir sevgi böcüğü durumundalar, böyle bir şey ben görmedim, bu derece bir hemhal oluş ben görmedim. Bizimkisi bir iş birliği 24 Haziran’da da 31 Mart’ta da iş birliğiydi. Sonuçta o iş birliğinde biz İYİ Parti olarak kendimizi koruyarak, CHP de kendisini koruyarak geldik. Her şeyin tarifini biz ayrı ayrı yapıyoruz, her şeye çözümlerimiz başka böyle olunca aynı zamanda kırmadan incitmeden rakibiz, onun için iş birliği içinde rekabet diyebileceğimiz bir sistemimiz var.”