image

PeyamaKurd - Suudi ve Amerikalı yetkililer Rojava’nın Haseke kentinde bir toplantı gerçekleştirdi. Söz konusu toplantıda hazır bulunan Suudi ve ABD’li yetkililer, Arap güçlerini olası bir saldırıda (Özellikle İran’ın geçtimiz günlerde yaptığı Rojava’ya yöneleceğiz açıklamasına binaen…) Tahran’ın önünü kesmek için Suriye Demokratik Güçleri (SDG) şemsiyesi altında faaliyet ettikleri takdirde finanse edilecekler.

‘SDG ile hareket edecek Arap aşiretler finanse edilecek’

Al Monitor’da yer alan habere göre; Suudi Arabistan ve ABD, Batı tarafından desteklenen ve Kürt liderliğindeki Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) bağlı Arap güçleri finanse edecek.

Bölgede bulunan kaynakların aktardığına göre ABD'nin desteğinin ‘İran’ın, Rojava’daki genişleme girişimlerinin önünü kesmek’ için olacağını ifade edildi.

‘İran’ın Rojava’da genişlemesine karşı mücadele’

İddiaya konu olan toplantı ise Rojava’nın Hesekê kentinde gerçekleşti. Bölgedeki kaynaklar toplantıdaki yetkililerin “Suriye Demokratik Güçleri kontrolündeki bölgelerin, doğu kanadında İran’ın genişleme girişimine karşı mücadele yollarını” tartıştıklarını aktardı.

Al Monitor’deki haber şöyle devam etti: ABD ve Suudilerin, Hesekê’de yaptıkları söz konusu toplantı, SDG'yi terör örgütü olarak gören Türkiye’nin daha fazla öfkesine neden olacak. Çünkü SDG Türkiye'ye göre saldırılar düzenleyen PKK'nin bir kolu. Ancak Amerika müttefik gördüğü SDG’yi silahlandırmaya devam ediyor.

Çeviri | PeyamaKurd