image

PeyamaKurd- Almanya’da günlük olarak çıkan Neus Deutschland’ın bugünkü sayısında Kürtçe “Ne bi xêr tê Erdoğan” (Erdoğan hoş gelmedi) manşetine yer verdi. Gazete Erdoğan'ın Almanya'ya gelişini sert dille eleştirdiği haberinde "Erdoğan ülkemize hoş gelmedi" dedi. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Berlin’e gitti. Protestoların gölgesinde başlayan Almanya ziyareti, bugün ise Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yapılan görüşme ile devam etti. Türkiye'de "insan haklarının durumu düşündüğüm gibi değil" vurgusunu yapan Angela Merkel, ekonomik yardımın gündemlerinde olmadığını söyledi. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ise, “İlişkilerin düzelmesi için, Türkiye’den herhangi bir ışık görmediklerini” belirtti.

Erdoğan’ın ziyareti, Alman medyasında geniş yer buldu. Bunlardan en dikkat çekeni ise, Neus Deutschland Gazetesi idi. Gazete, Erdoğan onuruna verilecek olan yemeğin boykot edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Gazete ayrıca Erdoğan'a tepki olarak bugünkü sayısına Kürtçe “Ne bi xêr tê Erdoğan” yani "Erdoğan hoş gelmedi" manşetini attı.  

Der Spiegel Dergisi ise, “İşe Erdoğan karşı protestolar bu şekilde görünüyor” başlığıyla özel bir haber yayınladı ve Kürtçe yapılan “Erdoğan hoş gelmedin” sloganına dikkat çekti. Almanya’nın en çok okunan gazetelerinden biri konumunda olan Die Zeit ise, “Türkiye'nin, özellikle Kürt illerinde ve Suriye’de Kürtlere karşı uyguladığı akıl dışı politikalara” vurgu yaptı. Die Welt Gazetesi ise, protestolara dikkatleri çekerek, Çoğu kimse erdoğanın beklentisinin ne ya da neler olduğunu bilmiyor” dedi.

Çeviri-Derleme | PeyamaKurd